Cleaning house in allergic families آلرژی

۵ نکته برای تمیز کردن خانه در افرادی که دچار آلرژی هستند

اگر شما یا افراد خانوادتان دچار آلرژی هستید این ۵ نکته می‌تواند برای شما مفید باشد.

تمیز نگه داشتن خانه در خانواده‌هایی که دچار آلرژی هستند، امری حیاتی است. تشخیص این که کودکان یا دیگر افراد خانواده به چه چیزی حساسیت دارند در کنترل و درمان حساسیت، اهمیت بالایی دارد. گردوغبار، پوسته‌ریزی حیوانات، گرده افشانی گیاهان و کپک از عوامل متداولی هستند که موجب حساسیت در افراد می‌شود. برای یافتن علت حساسیت می‌توان با متخصص آلرژی مشورت کرد. قدم بعدی رفع علائم آلرژی به کمک پیروی از ۵ نکته زیر است.

۱. از بین بردن مایت

گرد و غبار شامل خاک و سلول‌های مرده پوستی است. این عوامل بخودی‌خود آلرژی‌زا نیستند. آنچه موجب بروز حساسیت و آلرژی ناشی از گرد و غبار می‌شود، مایت نام دارد. این اورگانیسم‌های کوچک و زنده در تختخواب، بالش، مبل و فرش که در تماس زیادی با پوست قرار دارد تکثیر می‌شوند. مایت‌ها چنان به عمق بالش و فرش نفوذ می‌کنند که امکان از بین بردن آن‌ها وجود ندارد. تنها می‌توان با اقداماتی مانند جایگزین کردن فرش‌ها با کفپوش و پارکت با آن‌ها مقابله کرد. روش ساده‌تر برای مبارزه با آن‌ها استفاده از پوشش‌های ضد حساسیت بر روی بالش و تشک است.

همچنین هر ۱-۲ هفته پتو، ملحفه و روبالشی‌ها را بشویید. شست‌و‌شو با آب، صرف نظر از درجه حرارت آن می‌تواند مایت‌ها را از بین ببرد.

۲. تهویه مناسب نکته اصلی در کنترل آلرژی است.

آیا شما و اعضای خانواده‌تان به گرده‌افشانی گیاهان حساسیت دارید؟ در این صورت باید در فصل گرده‌افشانی، پنجره‌ها را ببندید. هنگام بیرون رفتن از خانه بدانید که گرده‌ها به کفش و لباس شما چسبیده و همراه شما وارد خانه می‌شوند. پس فورا لباس‌های خود را عوض کنید. در این فصل برای جلوگیری از ورود گرده‌ها به تختخواب پیش از خوابیدن دوش بگیرید. همچنین می‌توانید از فیلترهای هوا برای از بین بردن گرده‌ها استفاده کنید. این فیلترها برای کنترل حساسیت به مو و پوسته‌ریزی حیوانات خانگی نیز مفید هستند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب مربوط به درمان آلرژی فصلی را مطالعه کنید.

۳. کپک‌های قارچی را با سفیدکننده بشویید.

اگر اعضای خانواده به کپک‌های قارچی حساسیت دارند، باید حواستان به فضاهایی که بوی بدی دارند باشد. کپک‌های قارچی گوشه حمام اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کنند. ولی فضاهای نم‌گرفته بزرگ، موجب حساسیت یا آلرژی می‌شوند.

سفیدکننده ساده‌ترین راه برای از بین بردن کپک‌های قارچی است. پس از نابودی کپک‌ها می‌توانید به کمک رطوبت‌سنج، میزان رطوبت هوا را اندازه‌گیری کنید. در صورت بالا بودن رطوبت محیط، دستگاه رطوبت‌گیر برای کاهش رطوبت مناسب است.

۴. به اندازه جارو بکشید.

معمولا وقتی کودکان به گرده‌افشانی و پوست و موی حیوانات خانگی آلرژی دارند تصور می‌کنیم که با جاروی زیاد می‌توان آن را حل کرد. ولی جاروبرقی به جای جمع کردن عوامل آلرژی‌زا، آن‌ها را در هوا پخش می‌کند. البته با قرار دادن فیلتر مناسب روی جاروبرقی می‌توانید به خوبی آلرژن‌ها را به دام بیندازید.

۵. هنگام تمیز کردن خانه از خود در برابر مواد حساسیت‌زا حفاظت کنید.

اگر هنگام تمیز کردن خانه دچار عطسه و آبریزش بینی می‌شوید، بهتر است این کار را به دیگر اعضای خانواده بسپارید. اگر کسی قادر به کمک کردن به شما نیست، پیش از تمیز کردن خانه یک آنتی‌هیستامین بخورید.

همچنین با استفاده از ماسک N95 که ۹۵٪ ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کند، می‌توانید به کار خود ادامه دهید. این ماسک‌ها را می‌توان از فروشگاه‌های ابزارفروشی تهیه کرد.

اگر پاک‌کننده‌های قوی، چشم و بینی شما را اذیت می‌کنند از محصولات بدون بو که حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند استفاده کنید.

 

با رعایت این 5 نکته تا حد بسیار خوبی عوامل افزایش حساسیت را کنترل کنید.