Allergy Relief for Your Child درمان حساسیت کودکان

درمان حساسیت در کودکان

مراقب علائم حساسیت کودکان باشید

کودکان همیشه در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند؛ اما زمانی که آبریزش بینی و عطسه آن‌ها تا چند هفته ادامه پیدا کند، لازم است تا احتمال بیماری حساسیت و آلرژی بررسی شود. عطسه‌های طولانی‌مدت، گرفتگی بینی یا آبریزش بینی نشانه‌هایی از وجود رینیت آلرژیک یا حساسیت کودکان است. درواقع مجموعه‌ای از علائم هستند که در اثر واکنش‌های حساسیت‌زای بدن به محیط اطراف، بروز می‌کنند و وجود آن‌ها احتمالاً به خاطر حساسیت کودک است. گاهی اوقات این علائم می‌تواند ناشی از حساسیت فصلی باشد. از طرفی گردوغبار، پرندگان و حیوانات خانگی ممکن است حساسیت‌ کودکان را تشدید کرده و طول مدت آن را افزایش داده که در بعضی موارد ممکن است چند سال طول بکشد.

بهتر است بدانید که تا 40 درصد از کودکان می‌توانند به رینیت آلرژیک مبتلا باشند. اگر یک یا هر دو والدین حساسیت داشته باشند، احتمال ابتلا به آلرژی در کودک آن‌ها بیشتر می‌شود.

حساسیت کودکان؛ واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل محرک

حساسیت به علت واکنش بدن به یک ماده خاص یا حساسیت‌زا بروز می‌کند. سیستم ایمنی بدن ما با تولید هیستامین و سایر مواد شیمیایی سعی می‌کند به وجود مواد حساسیت‌زا پاسخ دهد که این واکنش سیستم ایمنی معمولاً علائمی در بینی، ریه، گلو، سینوس‌ها، گوش‌ها، چشم‌ها، پوست یا حتی معده ایجاد می‌کند.

در برخی از کودکان، وجود حساسیت می‌تواند علائم آسم را نیز به دنبال داشته باشد. آسم یک نوع بیماری است که موجب خس‌خس سینه یا مشکل تنفسی می‌شود. به گفته متخصصان، اگر آسم کودکان یا حساسیت کودکان، با مصرف داروهای خاص کنترل و درمان نشود ممکن است وضعیت بیماری‌اش وخیم‌تر گردد.

از مواد حساسیت‌زا دوری کنید

اگر فرزند شما حساسیت فصلی دارد، توجه به نکات زیر ضروری است:

  • سعی کنید زمانی که گرده‌افشانی گیاهان افزایش می‌یابد، از قرار گرفتن فرزند خود در فضاهای باز جلوگیری نمایید.
  • در اواخر تابستان و اوایل پاییز، سطح گرده گیاهان هنگام صبح بیشترین مقدار خود را دارد.
  • در فصل بهار و تابستان، سطح گرده گیاهان هنگام شب بیشترین مقدار خود را دارد.
  • در روزهای آفتابی و روز‌هایی که باد شدید می‌وزد، افرادی که به گرده گیاهان حساسیت دارند برای تنفس دچار مشکل می‌شوند.
  • هنگام افزایش سطح مواد حساسیت‌زا، پنجره‌های خانه و ماشین خود را ببندید و تهویه هوا را روشن نمایید.

مصرف داروهای کنترل حساسیت

در اکثر کودکان، به‌مرورزمان با اجتناب از مواد حساسیت‌زا و استفاده از داروهای بدون نسخه، علائم حساسیت کاهش و بهبود می‌یابد. اما اگر علائم کودک پایدار باشند و با مصرف دارو نیز برطرف نشوند باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

اگرچه مصرف برخی از داروهای حساسیت برای کودکان بالای ۶ ماه بلامانع است اما به این معنا نیست که تمامی داروها برای تمامی سنین قابل‌استفاده هستند. به همین دلیل، حتماً بروشور دارو را مطالعه کنید تا از انتخاب داروی متناسب با سن کودک خود اطمینان حاصل نمایید.

به‌طورکلی، کودکان نسبت به بزرگ‌سالان نسبت به داروهای بیشتری حساس هستند. به‌عنوان‌مثال، برخی از آنتی‌هیستامین‌ها حتی در دوز‌های پایین می‌توانند اثرات مخربی بر روی سلامت کودکان داشته باشند. بنابراین در انتخاب داروی مناسب برای کودک خود، دقت کافی داشته باشید.

 

 

راهکار داروسازی دکتر عبیدی برای درمان حساسیت کودکان