Allergy Week - Asthma Day 2019

هفته جهانی آلرژی و روز جهانی آسم

در طول 50 تا 60 سال گذشته میزان بروز انواع مختلف بیماری‌های آلرژیک همچون آسم، اگزمای آتوپیک و رینیت آلرژیک در بسیاری از کشورها در حال افزایش است. آلرژی یا حساسیت یک بیماری شایع در نقاط مختلف دنیا است. این بیماری شیوع فراوانی در بین همه‌ی گروه‌های سنی و جنسی دارد. شیوع حساسیت در جمعیت‌های عادی در تمام سنین در نواحی مختلف دنیا 20 تا 40 درصد است.

آلرژی اثرات منفی بر سلامت افراد و حضور اجتماعی آن‌ها گذاشته که به‌واسطه‌ی آن مشکلات اقتصادی و اجتماعی برای جوامع در پی دارد.

بیش از 1.5 میلیارد نفر در سراسر دنیا به بیماری‌های مزمن ریوی از جمله آسم مبتلا هستند و سالانه بیش از 4 میلیون نفر در اثر ابتلا به آسم و بیماری‌های مزمن انسدادی ریه جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از 300 میلیون نفر از مردم جهان مبتلا به بیماری آسم می‌باشند. پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2030 صد میلیون بیمار آسمی به بیماران فعلی اضافه گردند و بیماری‌های مزمن انسدادی ریه به سومین علت مرگ ناشی از بیماری در دنیا تبدیل شود. بر اساس مطالعات انجام شده در کشور شیوع آسم در جمعیت بالغین حدود 10% و در کودکان و نوجوانان حدود 13% تخمین زده می‌شود.

روز جهانی آسم (اولین سه‌شنبه ماه می برابر با اواسط اردیبهشت‌ماه)، یک رویداد سالانه مهم در تقویم سلامت همه کشورهای دنیا است که از سوی دفتر برنامه جهانی آسم (GINA) سازمان‌دهی می‌شود تا سطح آگاهی درباره بیماری آسم و مراقبت‌های جهانی برای این بیماران را بهبود بخشد.

به همین ترتیب یک هفته از ماه آوریل (اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت) نیز هفته جهانی آلرژی نام‌گذاری شده است.

به همین مناسبت همه‌ساله مراسمی در کشورهای مختلف جهان به‌منظور بهبود سطح آگاهی درباره بیماری آسم، آلرژی، مراقبت‌های جهانی برای این بیماران و درمان آسم و آلرژی برگزار می‌گردد.

اساس نام‌گذاری روزهایی از سال به نام بیماری‌های شایع توسط سازمان جهانی بهداشت، گسترش آگاهی جامعه پزشکی، بیماران، خانواده آن‌ها، متخصصین، مسئولین و سیاست‌گذاران بهداشتی کشورها در رابطه با بیماری‌های شایع و مقابله با این بیماری‌ها است.

امسال در هفته جهانی آلرژی (هفته دوم ماه آوریل) تمرکز آگاهی‌رسانی در خصوص آلاینده‌های محیط‌های داخلی اهمیت پیدا کرده است. چرا که با توجه به هم‌زمانی فصل بهار با هفته جهانی آلرژی هرساله در مورد آلودگی‌ها و محرک‌های آلرژی موجود در محیط خارج از خانه اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد و این امر موجب غفلت بیماران آلرژیک از آلرژن‌های محیط داخل می‌شود.

در دنیای جدید و صنعتی امروز عواملی مانند کارخانه‌های آلاینده، گازهای گلخانه‌ای، بنزین وسایل نقلیه و تخریب محیط‌زیست، بالا بردن دمای کره زمین و تغییرات آب و هوایی و همچنین عوامل انسانی از قبیل تغییر سبک زندگی، استفاده از غذاهای سریع آماده مانند فست فود ها و استفاده از دخانیات مانند سیگار و قلیان نقش بسزایی در افزایش بروز علائم بیماری‌های آلرژیک دارند. بسیاری از مردم  از اثرات سوء آلودگی هوای فضاهای داخلی (indoor air pollution) بر روی سلامت انسان‌ها مطلع نیستند. مطالعات بسیاری در این زمینه نشان داده است که میزان آلودگی هوای داخل خانه در مورد برخی از آلاینده ها 2 تا 5 بار بیشتر از هوای خارج خانه است و این امر باید جدی گرفته شود چرا که اغلب مردم 90% اوقات خود را در خانه می‌گذرانند.

داروسازی دکتر عبیدی در راستای تحقق اهداف بیمار محور و ارتقای سطح سلامت جامعه، در نظر دارد با برگزاری کمپین‌های مختلف در طی ماه اردیبهشت (که هم‌زمان با هفته آلرژی و روز جهانی آسم است) اقدام به اطلاع‌رسانی در مورد این بیماری‌های شایع برای عموم مردم عزیز کشورمان نماید.