world Asthma Day - روز جهانی آسم

شعار امسال روز جهانی آسم

شعار امسال روز جهانی آسم

هرگز زود نیست، هرگز دیر نیست، درهمه حال باید به فکر بیماری‌های مجاری تنفسی بود

روز جهانی آسم یک رویداد سالانه است که از سال 1998 به پیشنهاد دفتر برنامه جهانی آسم (GINA) با همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) اولین سه‌شنبه ماه می (May) به نام “روز جهانی آسم” نام‌گذاری شده است. به همین مناسبت همه ساله مراسمی در کشورهای مختلف جهان به منظور بهبود سطح آگاهی درباره بیماری آسم و مراقبت‌های جهانی برای این بیماران برگزار می‌گردد.

هدف از این مراسم و نام‌گذاری:

افزایش اطلاع و آگاهی جامعه پزشکی، بیماران، خانواده آن‌ها، متخصصین، مسئولین و سیاست‌گذاران بهداشتی کشورها در رابطه با بیماری آسم و راه‌های مقابله با این بیماری می‌باشد.

هدف از انتخاب این شعار با موضوع تاکیدی این است که همه بیماران و تیم پزشکان و سیستم‌های بهداشتی و سلامت عمومی می‌بایست، دررابطه با شکایات و علائم تنفسی، صرف نظر از سن افراد بسیار حساس و مراقب باشند و مطمئن باشند که آسم تحت کنترل باشد.

A child in Iran made this illustration of how to use an asthma inhaler

نقاشی یک کودک ایرانی در وب سایت “GINA” (دفتر برنامه جهانی آسم) به مناسبت روز جهانی آسم در سال 2016 میلادی که نشان‌گر چگونگی استفاده از اسپری استنشاقی است.

درجه‌بندی شدت آسم توسط GINA: (دفتر برنامه جهانی آسم)

  1. آسم خفیف: آسم خوب کنترل‌شده که داروهای تسکین‌دهنده استنشاقی و یا درمان‌های کنترل‌کننده ضعیف مانند کورتون‌های استنشاقی با دوز پایین، یا داروهایی مانند مونته‌لوکاست و یا کرومون‌ها مورد نیاز باشند.
  2. آسم متوسط: آسم خوب کنترل‌شده با دوز پایین کورتون‌های استنشاقی و اسپری‌های گشادکننده راه‌های هوایی (LABA) با دوز پایین.
  3. آسم شدید: نیاز به دوز بالای اسپری‌های کورتون و گشادکننده راه‌های هوایی (ICS/LABA) دارند تا آسم آن‌ها تحت کنترل بماند، و یا آسمی که علی رغم این درمان‌ها کنترل نشده باشد.

قبل از تشخیص آسم شدید باید موارد زیر بررسی و رد شوند:

  • تکنیک‌های غلط استفاده از اسپری استنشاقی
  • پایبندی ضعیف به درمان
  • تشخیص نادرست آسم به جای مشکلات دیگر با علائم مشابه مانند نقص عملکرد سیستم تنفسی فوقانی، نارسایی قلبی یا عدم‌ تناسب اندام
  • بیماری‌های همراه و شرایط پیچیده مانند رینوسینوزیت، ریفلاکس، چاقی، آپنه انسدادی زمان خواب
  • تماس مداوم با عوامل محرک و حساسیت‌زا در خانه یا محل کار

راهکار داروسازی دکتر عبیدی برای درمان آسم