asthma and diet رژیم غذایی و آسم

رژیم غذایی مناسب آسم

آیا می‌توان با رژیم غذایی مناسب آسم علائم بیماری را کنترل کرد؟

هر چند رژیم غذایی خاصی برای درمان مستقیم آسم وجود ندارد با این حال، رژیم غذایی مناسب بخش مهمی از برنامه درمان آسم است. درست مانند ورزش منظم، تغذیه مناسب نیز برای سلامت همه ضروری است. اضافه وزن نیز با آسم شدید در ارتباط است. بنابراین تغذیه سالم برای حفظ وزن متعادل قدم بزرگی در درمان آسم است.

علاوه بر این، اغلب پزشکان بر این باورند که برخی از غذاها تأثیر مستقیم روی درمان آسم دارند. ولی برای درک ارتباط دقیق بین آسم و تغذیه هنوز به تحقیقات زیادی نیاز داریم. از آنجا که آلرژی غذایی می‌تواند منجر به بروز علائم آسم شود، از مصرف غذاهایی که به آن‌ها آلرژی داشته، پرهیز کنید.

آیا تغییرات غذایی که امروزه شاهد آن هستیم می‌تواند علت شیوع آسم باشد؟

شیوع آسم در سه دهه اخیر افزایش پیدا کرده است. بسیاری از تحقیقات بر این باورند که تغییر رژیم غذایی در این قضیه سهم داشته است. بسیاری از تحقیقات به این مسئله اشاره کرده‌اند که کاهش میوه و سبزیجات در رژیم غذایی و افزایش مواد غذایی فرآوری شده، می تواند علت این امر باشد. با این حال هنوز ارتباط بین رژیم غذایی و آسم ناشناخته باقی مانده است.

براساس برخی شواهد، افرادی که رژیم غذایی سرشار از ویتامین C، E، بتاکاروتن، فلاونوئید، منیزیم، سلنیوم و اسیدهای چرب امگا ۳ دارند کمتر دچار آسم می‌شوند. بسیاری از این‌ها آنتی‌اکسیدان هستند که از آسیب سلول‌ها محافظت می‌کند.

اخیراً تحقیقی روی رژیم غذایی مناسب آسم نشان داده است که تغذیه ضعیف در جوانی خطر بروز آسم را افزایش می‌دهد. عملکرد ضعیف ریه در کسانی که کمبود ویتامین C، E و اسید چرب امگا ۳ دارند بیش‌تر دیده می‌شود. همچنین تحقیقی در سال ۲۰۰۷ نشان داد کودکانی که با رژیم غذایی مدیترانه‌ای بزرگ می‌شوند کمتر دچار علائم آسم می‌شوند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از آجیل و میوه‌هایی مانند انگور، سیب و گوجه است.

صرف نظر از رژیم غذایی مناسب آسم، نمی‌توان اهمیت تغذیه در سلامت همه افراد را نادیده گرفت. اگر مواد مغذی لازم را دریافت نکنید، بدن شما نسبت به بیماری‌ها حساس‌تر می‌شود. در این صورت مبارزه با ویروس‌های تنفسی که منجر به حمله آسم یا آسم حاد می‌شوند نیز دشوارتر است.

منظور از رژیم غذایی مناسب آسم چیست؟

نمی‌توان از شواهد ناکافی برای تعیین رژیم غذایی مناسب آسم استفاده کرد. ولی به هرحال رعایت رژیم غذایی سالم برای همه مفید است. برای داشتن رژیم غذایی مناسب می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید.

۱. میوه و سبزیجات بیش‌تری بخورید. بهترین راه مصرف میوه و سبزیجات متنوع است.

۲. غذاهای سرشار از امگا ۳ بخورید. اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامتی بسیار مفید هستند. ماهی‌های سالمون، تن و ساردین و منابع گیاهی مانند کنجد سرشار از امگا ۳ هستند.

۳. از مصرف چربی‌های ترانس و اسیدهای چرب امگا ۶ بپرهیزید. شواهدی وجود دارد که مصرف امگا ۶ و چربی‌های ترانس که در کره گیاهی و غذاهای فرآوری شده یافت می‌شوند، موجب تشدید آسم و برخی مشکلات جدی مانند بیماری‌های قلبی می‌شود.

وقتی صحبت از رژیم غذایی مناسب آسم می‌شود چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

تغذیه خوب یا بد تنها چیزی نیست که روی آسم اثر می‌گذارد. برای کنترل علائم آسم به کمک تغذیه باید به نکات زیر توجه کنید:

  • اجتناب از رژیم غذایی سرشار از کالری. اگر بیش از حد کالری مصرف کنید، دچار اضافه وزن می‌شوید. اضافه وزن نه تنها برای سلامت بدن ضرر دارد بلکه موجب تشدید آسم نیز می‌شود. افرادی که دچار اضافه وزن هستند بیش‌تر از دیگران در معرض علائم شدید آسم قرار می‌گیرند و به درمان طولانی‌تری نیاز دارند.
  • توجه به آلرژی غذایی. بسیاری از افراد دچار عدم تحمل غذایی نسبت به لاکتوز هستند. ولی عدم تحمل لاکتوز به ندرت باعث تشدید آسم می شود. تنها ۲٪ از بزرگسالانی که آسم دارند دچار آلرژی غذایی واقعی به شیر، تخم‌مرغ، صدف، بادام زمینی و دیگر غذاها هستند. این افراد اگر در معرض کمی از این غذاها قرار بگیرند دچار آلرژی و حمله آنافیلاکسی شدید می‌شوند. این حمله آنافیلاکسی با اسپاسم برونش همراه است که به اقدامات پزشکی فوری نیاز دارد.
  • آگاهی از حساسیت به مواد نگهدارنده. سولفیت برای جلوگیری از رشد قارچ به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند در برخی از افراد مبتلا به آسم منجر به بروز علائم شود. سولفیت با تولید سولفور دی‌اکسید منجر به تحریک ریه می‌شود. امروزه در آمریکا از سولفیت به عنوان نگهدارنده استفاده نمی‌شود. ولی هنوز در تولید غذاهای فرآوری شده، ادویه جات، میوه‌های خشک، سبزیجات کنسرو شده، مشروبات الکلی و دیگر غذاها کاربرد دارد.
  • توجه به اختلال رفلاکس معده به مری (GRED). بیش از ۷۰٪ از افراد مبتلا به آسم دچار رفلاکس اسید معده نیز هستند که کنترل آسم را دشوار می‌کند. در برخی موارد، رفلاکس اسید معده به درمان دارویی نیاز دارد. ولی در اغلب موارد تنها با کاهش وزن می‌توان رفلاکس اسید معده را برطرف کرد. برخی راهکارهای دیگر عبارتند از رعایت فاصله زمانی مناسب میان غذا و خواب، وعده‌های غذایی کوچک و حذف الکل، کافئین و غذاهایی که متوجه تأثیر آن‌ها روی بروز علائم می‌شوید.

حذف لبنیات به هیچ عنوان باعث کنترل آسم نمی‌شود. این تصور کاملاً غلط است و می‌تواند موجب پوکی استخوان شود. به خصوص در بیمارانی که برای کنترل شدید آسم به طور مرتب کورتیکواستروئید تزریق می‌کنند.

قبل از تغییر جدی در عادت غذایی بهتر است با پزشک یا متخصص آسم مشورت کنید. پزشک با توجه به سلامت کلی بدن، علت بروز آسم و شدت علائم آن، رژیم غذایی مناسب آسم را برای شما تجویز می‌کند.