علائم بیماری آسم Asthma Symptoms

علائم بیماری آسم

نشانه‌های بیماری آسم

تحقیقات دانشمندان در آمریکا نشان داده است که بسیاری از افرادی که مبتلا به آسم هستند، از وجود این بیماری در خود آگاه نیستند به خصوص افرادی که علائم بیماری در آن‌ها شدید نیست. به همین دلیل شناخت نشانه‌های بیماری آسم ضروری است. شایع‌ترین علائم آسم عبارتند از:

  • سرفه، به خصوص هنگام شب، حین ورزش کردن یا هنگام خندیدن
  • تنگی قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • صدای خس‌خس هنگام تنفس

هر گونه علامت شبیه به علائم آسم بسیار جدی است و اگر درمان نشود حتی می‌تواند منجر به مرگ فرد نیز شود. اگر حداقل یکی از علائم آسم را دارید حتماً باید به پزشک متخصص آلرژی و آسم مراجعه نمایید تا در صورت تشخیص پزشک و ابتلای شما به بیماری آسم، هر چه سریع‌تر برنامه درمان آسم شروع شود.

علل ابتلا به بیماری آسم

علائم آسم ممکن است ناشی از قرار گرفتن در معرض عوامل حساسیت‌زا (مانند گرده گیاهان، حشرات یا گرد و غبار)، عوامل محرک در هوا (مانند دود، بخارهای شیمیایی یا بوهای شدید) یا شرایط آب و هوایی باشد. همچنین انجام تمرینات ورزشی یا وجود بیماری‌های تنفسی و آنفولانزا می‌تواند باعث افزایش حساسیت شما شود.

افراد مبتلا به آسم بایستی خونسردی خود را هنگام حمله آسم حفظ کنند زیرا ترسی که در این هنگام در فرد به وجود می‌آید، مانع از انجام دستورالعمل‌های مربوط به حمله آسم می‌شود. دانشمندان ثابت کرده‌اند که تنفس سریع به همراه احساسات شدید باعث تنگ شدن لوله‌های برونشیت و وخیم‌تر شدن حمله آسم می‌شود.

علائم آسم ممکن است در هر زمانی ظاهر شوند. علائم خفیف ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد و به صورت خود به خود یا با مصرف دارو برطرف گردد. اما علائم شدیدتر می‌توانند ساعت‌ها تا روزها ادامه داشته باشند.

افرادی که مبتلا به آسم هستند، مخصوصاً کسانی که این بیماری را به طور مزمن و طولانی مدت دارند، فشار زیادی را تجربه می‌کنند. زیرا آسم می‌تواند بر روی کیفیت زندگی فرد تأثیر قابل توجهی داشته باشد و حتی مانع از تحصیل و کار گردد. زمانی که این افراد از فعالیت‌های روزانه خود باز می‌مانند دچار افسردگی می‌شوند.

اگر در معرض مشکلات تنفسی هستید به طوری که بر روی فعالیت‌های روزمره‌تان تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش کیفیت زندگی شما شده است، حتماً به پزشک متخصص آلرژي و آسم مراجعه نمایید تا علت مشکل تنفسی شما مشخص شود و تحت درمان قرار گیرید. پزشک متخصص آلرژی و آسم می‌تواند علائم هشدار دهنده اولیه حمله آسم را تشخیص داده و راه‌های مقابله با آن را در موارد اورژانسی به شما آموزش دهد.

علائم آسم در کودکان

اکثر کودکان مبتلا به آسم، علائم آن را قبل از سن پنج سالگی دارند. تشخیص دقیق آسم در کودکان بسیار مشکل است. لوله‌های برونش در نوزادان و کودکان نوپا بسیار کوچک و باریک هستند و بر اثر سرماخوردگی یا سایر بیماری‌ها، این راه‌‌های هوایی، کوچک و تحریک‌پذیر می‌شوند. علائم رایجی که در آسم کودکان دیده می‌شود عبارتند از:

  • سرفه، به خصوص هنگام شب
  • صدای خس خس یا صدای سوت مانند هنگام تنفس
  • مشکل تنفسی یا تنفس سریع که باعث می‌شود پوست در اطراف دنده‌ها یا گردن به داخل کشیده شود
  • سرما خوردگی‌های مکرر و طولانی (بیش از 7 تا 10 روز)

کودک شما ممکن است فقط یکی از این علائم یا چند مورد از آن‌ها را داشته باشد. در برخی موارد امکان دارد تصور کنید که کودک شما دچار سرماخوردگی یا برونشیت شده است. بهتر است بدانید که اگر علائم تکرار شوند می‌توانند نشانه آسم باشند و بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص آلرژی و آسم مراجعه کنید.

راهکار داروسازی دکتر عبیدی برای درمان آسم