ashtma and stress اسم و استرس

تأثیر استرس بر آسم

چگونه استرس بر آسم تاثیر می‌گذارد؟

حتی اگر برای مدت کوتاهی با علائم آسم دست‌وپنجه نرم کرده‌اید، باید مراقبت‌های مربوط به آن را رعایت کنید. برای آگاهی از مراقبت‌های لازم در زمان بیماری آسم می‌توانید با پزشک، متخصص آسم یا افرادی که دچار آسم هستند مشورت کنید.

طبیعی است که سرفه مداوم، خلط گلو، خس‌خس سینه و تنگی نفس، باعث اضطراب و دستپاچگی شود. بنابراین آسم می‌تواند استرس شدید ایجاد کند. از طرف دیگر، استرس نیز باعث بروز علائم آسم شده و با سبک زندگی امروز سطح استرس افزایش پیداکرده است. اما با مراقبت صحیح می‌توانید فعالیت‌های خود را ادامه داده و کارهایی که از انجام آن‌ها لذت می‌برید را انجام دهید.

آیا می‌توان تأثیر استرس بر آسم را کنترل کرد؟

برخی افراد در دوران پراسترس زندگی متوجه علائم آسم می‌شوند. این افراد با تشدید خس‌خس سینه و سرفه،‌ اضطراب بیش‌تری را تجربه می‌کنند. متأسفانه اضطراب و استرس بالا در این افراد منجر به تشدید علائم آسم می‌شود. کسب اطلاعات بیش‌تر درباره تأثیر استرس بر آسم و مشورت با پزشک به کنترل بهتر آسم کمک می‌کند. همچنین می‌توان برای کنترل استرس و اضطراب به مشاور و روانشناس مراجعه کرده تا علائم آسم را کنترل کرد.

علائم آسم ناشی از استرس

گرچه استرس نمی‌تواند علت ایجاد بیماری آسم باشد، ولی ارتباط تنگاتنگی با آن دارد. آسم باعث بروز استرس می‌شود و استرس کنترل آسم را دشوارتر می‌کند. حتی استرس روزانه نیز می‌تواند علائم آسم شما را بدتر کند. توانایی کنترل واکنش استرسی برای کاهش علائم آسم از اهمیت بالایی برخوردار است. با داشتن برنامه دقیق روزانه و اختصاص زمان کافی برای کارها، می‌توانید بدون فشار و نگرانی فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید.

بی‌توجهی به مشکلات تنفسی، تأثیر استرس بر آسم را افزایش می‌دهد. به‌طوری‌که ممکن است با تنگی نفس و مشکلات زیر مواجه شوید:

 • مشکلات خواب
 • خستگی
 • ناتوانی در فعالیت‌های ورزش
 • آسم ورزشی
 • عدم تناسب میان فعالیت فیزیکی و اکسیژن دریافتی
 • مشکل در تمرکز
 • عملکرد پایین
 • کلافگی
 • کنار گذاشتن فعالیت‌های مورد علاقه
 • تغییر در اشتها
 • افسردگی

برای جلوگیری از تأثیر استرس بر آسم ، مدیریت استرس و واکنش‌های هیجانی را بیاموزید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با کنترل صحیح استرس مشکلات تنفسی ناشی از آن را به حداقل برسانید.

آیا در هنگام مواجهه با آسم به کمک دیگران نیاز است؟

داشتن حامی هنگام حمله آسم از اهمیت بالایی برخوردار است. اطرافیان شما مانند اعضای خانواده، دوستان و همکاران می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. این افراد باید بدانند که هنگام مواجهه با حمله شدید آسم چه می‌توان کرد. همچنین به آن‌ها اطمینان دهید که می‌توانید آسم خود را مدیریت و کنترل کنید. در این زمینه می‌توانید از کمک‌های حامیان آسم در جامعه یا افرادی که خود دچار آسم هستند بهره‌مند شوید. معمولاً مشورت با دیگران بخشی از استرس را کاهش می‌دهد.

آیا سیگار روی آسم اثر می‌گذارد؟

آسم و سیگار به‌هیچ‌عنوان با هم سازگار نمی‌شوند. اگر دچار آسم هستید و سیگار می‌کشید، باید با پزشک در مورد روش‌های ترک سیگار مشورت کنید. سیگار کشیدن علائم آسم مانند سرفه خشک، خلط سینه و خس خس سینه را تشدید می‌کند. علاوه بر این خطر ابتلا به سرطان ریه، سرطان گلو، آمفیزم (بیماری ریوی)، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، زخم معده و مشکلات لثه را افزایش می‌دهد. داروهای جدید برای ترک سیگار دو تا سه برابر مؤثرتر از آدامس‌های نیکوتین هستند. با نسخه پزشک می‌توان این داروها را دریافت کرد. ترک سیگار موجب افزایش عمر و کاهش نیاز به درمان‌های دارویی برای کنترل آسم و دیگر بیماری‌ها نیز می‌شود.