consult-child-allergist درمان آلرژی کودکان

چه زمانی برای آلرژی کودکان باید به متخصص آلرژی مراجعه کرد؟

حساسیت در کودکان

بسیاری از کودکان به حساسیت‌های فصلی مبتلا می‌شوند و تقریبا نیمی از سال علائمی همچون آبریزش بینی و عطسه دارند. والدین این کودکان اغلب با داروهایی همچون آنتی هیستامین سعی می‌کنند تا حد امکان شدت حساسیت را در کودک کنترل نمایند و زمانی که واکنش‌های آلرژيک افزایش می‌یابد به پزشک مراجعه می‌کنند. در حقیقت بسیاری از والدین زمان مناسب جهت مراجعه به پزشک و درمان حساسیت کودک خود را به طور دقیق نمی‌دانند. در این مقاله به حساسیت کودکان و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید می‌پردازیم.

حساسیت یا سرماخوردگی؟

بسیاری از والدین با توجه به اینکه علائم حساسیت و سرماخوردگی نزدیک به هم بوده و از نظر فصلی هم ممکن است همزمان بروز کنند، آلرژی و سرماخوردگی را با هم اشتباه می‌گیرند. درست است که علائم حساسیت فصلی بسیار شبیه علائم سرماخوردگی است اما چند تفاوت کلیدی وجود دارد که باید به آن توجه نمایید.

  • سرماخوردگی به مدت یک یا دو هفته طول می‌کشد اما علائم حساسیت در تمام طول فصل ادامه دارد.
  • علائم سرماخوردگی اغلب به تدریج بروز می‌کند و در هر زمانی از سال می‌تواند اتفاق بیفتد اما علائم حساسیت به طور ناگهانی و با تغییر فصل رخ می‌دهند.
  • ترشحات بینی در سرماخوردگی به صورت رقیق و یا غلیظ ، شفاف،زرد و یا سبز باشد. اما در حساسیت فصلی آبریزش بینی رقیق و شفاف است
  • بر خلاف سرماخوردگی، حساسیت‌های فصلی می‌تواند باعث قرمزی و خارش چشم کودک شود.
  • حساسیت‌ فصلی منجر به تب و افزایش دمای کودک نمی شود اما یکی از علائم سرماخوردگی تب است.

برای مطالعه بیشتر مطلب تفاوت سرماخوردگی، آنفلوانزا و آلرژی را مطالعه کنید.

مراقبت‌هایی که می‌توانید در خانه انجام دهید

برخی از اقدامات مراقبتی را می توانید در خانه انجام دهید تا از شدت علائم حساسیت در کودک خود بکاهید. برخی از این اقدامات عبارتند از:

  • استفاده از داروهای آنتی هیستامین کمک شایانی به کنترل علائم حساسیت می‌کند.
  • سعی کنید کودک خود را از قرار گرفتن در معرض هر گونه عامل حساسیت زا منع کنید.
  • قبل از خواب کودک خود را استحمام نمایید.

راه‌های دیگری برای درمان حساسیت کودک در مطلب درمان حساسیت فصلی کودکان معرفی کرده‌ایم.

اگر علی رغم انجام اقدامات مراقبتی و مصرف داروهای ذکر شده علائم حساسیت در کودک شما بهبود نیافت بایستی به پزشک متخصص آلرژی مراجعه نمایید.

اقدامات پزشک جهت درمان حساسیت کودکان

در اولین مرحله پزشک با انجام آزمایشات از وجود حساسیت فصلی اطمینان حاصل می‌کند. پزشک از والدین اطلاعاتی در مورد وضعیت کودک و محل زندگی می‌کیرد تا از میزان قرارگیری کودک در معرض آلرژن‌ها آگاه شود.

سپس داروهای مصرف شده همچون آنتی هیستامین‌ها را بررسی می‌نماید و در صورت تشخیص و صلاحدید داروهای دیگری را جهت کنترل علائم حساسیت تجویز می‌نماید و یا دوز داروهای قبلی را افزایش می دهد. البته پزشک همیشه از روش‌هایی شروع می‌کند که در درمان آلرژی کمترین عوارض ممکن را داشته باشد.