Dust Allergy حساسیت به گردوغبار

آیا با حساسیت به گردوغبار آشنا هستید؟

معرفی حساسیت به گردوغبار

افرادی که به گردوغبار حساسیت دارند اغلب در داخل خانه و خصوصاً زمان انجام نظافت روزانه منزل مانند گردگیری یا جارو کردن دچار مشکل می‌شوند و علائم آلرژی آن‌ها وخیم‌تر می‌گردد. درواقع هنگام نظافت خانه، ذرات گردوغبار در هوا معلق می‌شوند و فرد بیشتر در معرض آن‌ها قرار می‌گیرد. در حقیقت گردوغبار داخل منزل از رایج‌ترین عوامل ایجاد آلرژی در افراد حساس بوده که ممکن است باقی ماندن علائم آن تا یک سال طول بکشد. حساسیت به گردوغبار می‌تواند به بروز آبریزش بینی آلرژیک، ایجاد آسم و اگزما منجر شود. اگر شما هم دچار حساسیت به گردوغبار هستید می‌توانید به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

حساسیت به گردوغبار چه علائمی دارد؟

  • عطسه کردن
  • احتقان، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی
  • قرمز شدن چشم‌ها
  • خشکی و احساس خارش در حلق
  • سرفه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس
  • خارش بدن

چه عواملی محرک حساسیت به گردوغبار هستند؟

سوسک: این موجودات تقریباً در همه نوع ساختمان و محله زندگی می‌کنند. اگر در محل زندگی سوسک باشد، علائم آلرژی در افراد بیشتر می‌شود. در حقیقت سوسک‌ها ذرات بسیار کوچکی را پخش می‌کنند که عامل مؤثر در ایجاد گردوغبار خانگی است.

قارچ: قارچ‌ها عامل پخش شدن هاگ‌ها در هوا هستند. برخی از افراد هنگامی‌که در معرض هاگ قرار می‌گیرند علائم آلرژی آن‌ها بیشتر می‌شود. قارچ‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از انواع آن را می‌توانید ببینید اما برخی از آن‌ها قابل‌مشاهده نیستند. ذرات ریز قارچ‌ها و هاگ‌ها عامل رایج ایجاد گردوغبار خانگی هستند و ممکن است علت اصلی آلرژی گردوغبار باشند.

گرده گیاهان: گرده از درختان، گیاهان، گل و علف‌های هرز می‌آید. افراد می‌توانند به گرده‌های مختلف آلرژی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، بعضی از افراد تنها به گرده درختان راش آلرژی دارند؛ برخی از افراد فقط به انواع خاصی از گرده گیاهان آلرژی پیدا می‌کنند. گرده گیاهان جزئی از گردوغبار خانگی به شمار می‌روند که می‌توانند باعث ایجاد آلرژی شوند.

مو، پر و خز حیوانات: حیوانات خانگی می‌توانند مشکلات متعددی را برای بیماران آلرژیک ایجاد کنند. مو، بزاق و ادرار آن‌ها می‌تواند باعث واکنش آلرژیک شود، به‌خصوص هنگامی‌که با گردوغبار خانگی ترکیب می‌شوند می‌تواند مشکلات جدی برای افرادی که به آن‌ها آلرژی دارند، ایجاد کند.

راه درمان حساسیت به گردوغبار چیست؟

اگر فکر می‌کنید که به هر یک از اجزای گردوغبار خانه حساسیت دارید، حتماً به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید. برای مشخص شدن علت اصلی بروز علائم آلرژی در شما، متخصص آلرژی سؤالات دقیقی را در مورد محیط کار و محل زندگی شما، سابقه پزشکی خانوادگی، میزان تکرار و شدت علائم آلرژی و احتمال قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی و دیگر عوامل ممکن مطرح می‌نماید.

اغلب متخصص آلرژی باید یک آزمایش پوستی انجام دهد تا مشخص شود دقیقاً چه چیزی باعث واکنش آلرژیک می‌شود. پس از شناسایی علت آلرژی گردوغبار، متخصص آلرژی یک یا چند درمان را توصیه می‌کند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درمان دارویی مانند قرص
  • درمان تزریقی
  • ایجاد تغییر در زندگی روزانه‌ شما

 

راهکار داروسازی دکتر عبیدی برای درمان حساسیت به گردوغبار