asthma and pregnancy آسم و بارداری

آسم و بارداری

آسم و بارداری: آیا با وجود ابتلا به آسم می‌توان باردار شد؟

آسم و بارداری در تضاد با هم نیستند. یعنی دلیلی ندارد چون مبتلا به آسم هستید باردار نشوید. بلکه باید آسم را تحت کنترل بگیرید. علائم آسم در طول بارداری می‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند یا ثابت بماند.

کنترل آسم در طول بارداری از چه نظر حائز اهمیت است؟

بروز علائم آسم باعث کاهش سطح اکسیژن در خون می‌شود. این امر با محدود شدن اکسیژن مورد نیاز جنین که از خون مادر تأمین می‌شود همراه است. کنترل مناسب آسم خطر عوارض جانبی ناشی از بارداری مانند بارداری پیش از موعد، کمبود وزن نوزاد و پره‌اکلامپسی (فشار خون بالا و خطرناک در طول بارداری) را کاهش می‌دهد.

می‌توان در طول بارداری از اسپری آسم استفاده کرد؟

عدم کنترل آسم در طول بارداری باعث آسیب به مادر و فرزند می‌شود. بنابراین باید داروهای آسم را طبق دستور پزشک مصرف کرد. اسپری‌های استنشاقی حاوی ترکیبات مؤثر موقت بوده که همگی برای مادر و فرزند بی‌خطر هستند. کنترل آسم خطر حمله تنفسی را کم کرده و عملکرد ریه‌ها را تقویت می‌کند. بهترین کار در این دوره مشورت با پزشک است. پزشک می‌تواند شدت آسم و اقدامات درمانی صحیح در طول بارداری را تعیین کند.

چگونه می‌توان تأثیر آسم روی نوزاد را کاهش داد؟

کنترل آسم کلید بارداری موفق است. برای کاهش اثر آسم روی جنین به نکات زیر توجه کنید:

  • برای تشخیص نوع و دوز داروهای مورد نیاز با پزشک مشورت کنید. برنامه درمانی را با دقت دنبال کنید.
  • علت آسم را تعیین کنید. لیستی از عواملی که باعث تشدید آسم در شما می‌شوند تهیه کنید و راه‌حل مبارزه با آن‌ها را بیابید.
  • متخصص آسم و پزشک زنان را در جریان آسم و برنامه درمان خود قرار دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانند در هماهنگی با هم عمل کنند.

آیا بارداری می‌تواند باعث تشدید آسم شود؟

در برخی موارد بارداری باعث تشدید آسم می‌شود ولی نمی‌توان پاسخ دقیقی برای این سوال یافت. در برخی موارد علائم آسم یکسان می‌ماند و گاهی نیز کاهش پیدا می‌کند. شاید بتوان گفت آسم شدید در طول بارداری تشدید می‌شود. از طرف دیگر، اگر قبلاً باردار شده‌اید و تغییری در علائم آسم مشاهده نکرده‌اید، احتمالاً در بارداری بعدی نیز به همین ترتیب خواهد بود.

همان‌طور که گفتیم، آسم دلیلی برای باردار نشدن نیست. تنها لازم است آسم شدید را پیش از بارداری زیر نظر پزشک کنترل کنید.

اگر آسم ناشی از آلرژی دارید از عوامل آلرژی‌زا دوری کنید. منظور از عوامل آلرژی‌زا، پوسته حیوانات، مایت، سوسک، گرده‌افشانی گیاهان و کپک‌های قارچی است.

می‌توان در دوران بارداری واکسن‌های آلرژی و آنفولانزا را تزریق کرد؟

متخصص آلرژی را در جریان بارداری خود قرار دهید. نباید درمان با شات‌های آلرژی را در طول بارداری آغاز کرد. ولی اگر پیش از بارداری این درمان را شروع کرده‌اید، اغلب می‌توان درمان را ادامه داد.

واکسن آنفولانزا نیز به زنان باردار و افرادی که دچار آسم هستند پیشنهاد می‌شود. زیرا این افراد به شدت در معرض عوارض جانبی شدید ناشی از آنفولانزا هستند. زنان باردار باید تنها واکسن تزریقی را تزریق کنند. نباید برای آن‌ها از واکسن استنشاقی آنفولانزا استفاده شود.

آیا می‌توان حین زایمان و شیردهی داروهای آسم را مصرف کرد؟

به‌طورکلی همان درمان آسم که در طول بارداری بی‌خطر است را می‌توان در دوره زایمان و شیردهی نیز ادامه داد. برای آگاهی از داروهای بی‌خطر آسم در دوره بارداری و شیردهی با پزشک مشورت کنید.