Skin Allergy درمان آلرژی پوستی

اقدامات مفید برای کنترل حساسیت پوستی و آلرژی در محیط خانه

در صورت ابتلا به حساسیت پوستی چه باید کرد؟

اگر فکر می‌کنید که یک واکنش آلرژیک پوست دارید، حتما بایستی علائم و نشانه‌های خود را یادداشت نمایید.

توجه داشته باشید که در طول روز با چه موادی سر و کار دارید و به طور دقیق تمامی علائم خود را پس از برقراری تماس با مواد آلرژی‌زا یادداشت نمایید. این کار به شما کمک می‌کند تا تمامی عواملی که ممکن است باعث واکنش آلرژیک شما و حساسیت پوستی شود را شناسایی کرده و بتوانید از آن‌ها اجتناب نمایید. همچنین می‌توانید به کمک این یادداشت‌ها به طور دقیق و کامل برای پزشک علايم خود را توصیف کنید.

عطرها، فلزات خاص، رنگ ها و لاتکس از عوامل شایع واکنش آلرژیک پوستی و حساسیت پوستی هستند که با نام درماتیت شناخته می‌شود. برخی از غذاها و داروها نیز می‌توانند باعث بروز واکنش‌های آلژیک همچون کهیر شوند. کهیر نوعی التهاب پوستی است که در آن پوست ملتهب و قرمز شده و فرد احساس خارش می‌کند.

کارهای روزانه خود را با دقت بررسی کنید.

  • آیا شما از جواهرات ساخته شده از نیکل استفاده کرده‌اید؟
  • آیا شما از رنگ مو، لوازم آرایشی، صابون، لوسیون، یا عطر جدیدی استفاده کرده‌اید؟
  • آیا شما از دستکش‌های لاستیکی استفاده کرده‌اید یا با اسباب بازی‌های پلاستیکی بازی کرده‌اید؟
  • آیا داروهای آنتی بیوتیک را بر روی پوست خود استعمال کرده‌اید؟

واکنش آلرژیک پوست  می‌تواند بلافاصله پس از لمس کردن مواد آلرژی‌زا رخ دهد. همچنین ممکن است بدن شما به ماده‌ای به طور ناگهانی واکنش حساسیت‌زا نشان دهد حتی در صورتیکه در گذشته به آن ماده حساسیت نداشته‌اید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که علائم حساسیت پوستی شما ممکن است تا یک یا دو روز پس از آنکه شما در معرض ماده‌ی آلرژی‌زا قرار گرفته‌اید بروز نکنند.

علائم آلرژی پوستي معمولا در طی یک یا دو هفته از بین می‌روند اما انجام اقدامات درمانی ممکن است شدت علائم را تسکین دهد. اگر با علائم جدی همچون مشکل تنگی نفس یا تورم در گلو روبرو شدید، ممکن است از علائم واکنش خطرناکی به نام آنافیلاکسی باشد. در اون صورت بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

 

در صورت ابتلا به آلرژی در محیط خانه چه باید کرد؟

برای ابتلا به آلرژی نیازی نیست که حتما در محیط خاصی و یا در معرض مواد آلرژی‌زای خطرناکی قرار بگیرید. چون ممکن است حتی در خانه خود به بعضی از مواد حساسیت پیدا کنید. اگر در محیط خانه‌ی خود دائما عطسه می‌کنید و یا دچار قرمزی چشم می‌شوید بهتر است بدانید که احتمالا مبتلا به حساسیت شده‌اید. این نوع از حساسیت توسط عواملی همچون حیوانات خانگی، گرد و غبار یا حشرات مثل سوسک‌ به وجود می‌آید که در محیط داخل خانه وجود دارند.

برخی از علائم این نوع حساسیت عبارتند از:

  • رینیت آلرژیک (تب یونجه) همان حساسیت تنفسی است که می تواند هم فصلی یا مقطعی باشد و هم دائمی یا در همه فصول بروز پیدا کند. .
  • علائمی که در ماه‌های سردتر سال بدتر می‌شوند؛ زمانی که هوا سرد می‌شود، زمان بیشتری را در داخل خانه می‌گذرانید، بنابراین با احتمال بیشتری در معرض تماس با محرک‌های حساسیت‌‌زا قرار می‌گیرید.‌ سیستم گرمایش خانگی نیز می‌تواند مشکلات و علائم حساسیت شما را وخیم‌تر کند.

برای درمان حساسیت به پزشک مراجعه کنید

مشخص کردن نوع عامل حساسیت‌زا در داخل محیط خانه کار بسیار دشواری است زیرا احتمالات زیادی وجود دارد. پس بهتر است به یک پزشک متخصص آلرژی مراجعه نمایید. ممکن است برای تشخیص علت حساسیت نیاز به انجام آزمایشات خاصی داشته باشید. هنگامی که عامل حساسیت شما مشخص می شود روند درمانی تجویز شده توسط پزشک سریعتر انجام می‌گیرد.

نکاتی برای شناسایی عوامل حساسیت‌زا

همه چیز را ثبت کنید. هنگامی که علائم حساسیت شما شدید می‌شوید، توجه داشته باشید که در چه مکانی و چه زمانی این اتفاق می‌افتد. تمامی مواد آلرژی‌زای ممکن را شناسایی و یادداشت کنید. توجه کنید که پس از چند روز این علائم بهیود می‌یابد یا خیر. این کار به پزشک شما کمک می‌کند تا  محرک‌های حساسیت شما را سریعتر شناسایی کند.

اتاق خواب خود را از مواد آلرژی‌زا پاک کنید. اتاق خواب مکانی است که بیشترین زمان خود را در آن می‌گذرانید. پس باید تغییراتی را در آن ایجاد کنید. حیوانات خانگی را از اتاق خواب خود دور نگه دارید. تمامی پرده‌ها و فرش‌ها را بشویید و هر گونه گرد و غبار را تمیز نمایید. با این کار پس از گذشت چند هفته اگر علائم حساسیت شما کاهش یافت مراحل ذکر شده را برای سایر اتاق‌ها اجرا کنید.