soothe-child-allergies درمان حساسیت کودکان

چگونه می‌توان علائم حساسیت در کودکان را کاهش داد؟

آیا راهی برای کنترل حساسیت در کودکان وجود دارد؟

نکات مختلفی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید علائم آلرژی در کودکان را کاهش دهید. علاوه بر داروها و درمان‌های پزشکی می‌توانید با دور نگه داشتن کودک از عوامل آلرژی‌زا به بهبود او کمک کنید.

درمان حساسیت در کودکان به کمک روش‌های خانگی

۱. در مکانی که کودکان حضور دارند سیگار نکشید. سیگار کشیدن حتی در دوره بارداری نیز موجب خس خس سینه نوزاد و دیگر بیماری‌های تنفسی هنگام تولد می‌شود. در معرض دود قرار گرفتن می‌تواند واکنش‌های آلرژیک مانند آسم را به همراه داشته باشد.

۲. از گرده گیاهان دوری کنید. گرده‌افشانی درختان، گیاهان و علف‌ها در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز انجام می‌شود. این گرده‌ها باعث بروز آلرژی در کودکان به شکل تب یونجه (رینیت آلرژیک) می‌شوند.

  • معمولاً گرده‌افشانی گیاهان در بهار و غروب‌های تابستانی به اوج خود می‌رسد.
  • قارچ‌هایی که در فصل پاییز روی برگ گیاهان رشد می‌کنند نیز می‌توانند باعث آلرژی در کودکان شوند.
  • برای کاهش رطوبت در خانه پنجره‌ها را ببندید و از کولر استفاده کنید.
  • برای شستن گرده گیاهان از روی بدن و موی کودکان، شب‌ها آن‌ها را به حمام بفرستید.

۳. مایت‌ها را کنترل کنید. مایت‌ها موجودات میکروسکوپی هستند که در تختخواب، فرش و مبل‌ها رشد می‌کنند. این موجودات باعث بروز آلرژی در کودکان شوند.

  • بالش، تخت و تشک را با روکش‌های ضد حساسیت بپوشانید.
  • هفته‌ای یک‌بار روتختی، پتو و ملحفه‌ها را با آب گرم بشویید.
  • در صورت امکان به جای فرش از کف‌پوش یا پارکت استفاده کنید. در غیر این‌صورت هر هفته خانه را جارو بکشید. بهتر است روی جاروبرقی فیلتر مناسب نصب کنید.
  • پرده‌ها را مرتب بشویید.
  • برای جلوگیری از آلرژی در کودکان بهتر است عروسک‌های آن‌ها را مرتب بشویید. همچنین برای جلوگیری از نفوذ مایت در عروسک‌ها، آن‌ها را در کیسه پلاستیکی نگه دارید.

۴. تا حد ممکن از نگهداری حیوانات خانگی اجتناب کنید. تنها در صورتی می‌توانید حیوان خانگی داشته باشید که تست آلرژی در کودکان را انجام داده‌اید. در این آزمایش مشخص می‌شود که آیا کودک به مو و پوسته ریزی حیوانات حساسیت دارد یا خیر. درصورتی‌که حیوان خانگی دارید، آن‌ها را از اتاق خواب فرزندتان دور نگه دارید و به طور مرتب حمام دهید.

درمان علائم حساسیت کودکان به کمک دارو

دستورالعمل مصرف داروها را مطالعه کنید. مطمئن شوید که برای درمان حساسیت در کودکان از داروی مناسبی استفاده می‌کنید. برای درمان آلرژی‌های مختلف از چند دارو با ترکیبات فعال یکسان استفاده نکنید. بی‌توجهی در این زمینه باعث می‌شود از یک ترکیب دارویی خاص مقدار زیادی به کودک بدهید. به یاد داشته باشید که کودکان نسبت به بزرگ‌سالان حساسیت‌های دارویی بیش‌تری دارند. اگر به دارو اطمینان ندارید با پزشک مشورت کنید.

داروهای مناسب برای علائم مختلف آلرژی در کودکان چیست؟

آبریزش بینی و عطسه. آنتی‌هیستامین به قطع این علائم کمک می‌کند. ولی برخی از انواع آن با خواب‌آلودگی کودک همراه‌اند. برای انتخاب آنتی‌هیستامین مناسب کودک با پزشک مشورت کنید.

گرفتگی بینی. اسپری بینی برای درمان گرفتگی بینی و عطسه مناسب است. برای این‌کار با پزشک مشورت کنید.

خارش، قرمزی و آبریزش چشم‌ها. اگر روش‌های دیگر مؤثر نباشند، قطره‌های چشمی برای درمان این علائم مناسب هستند. ولی پیش از مصرف آن‌ها باید با پزشک مشورت کرد.

چه زمانی استفاده از دارو بی‌فایده است؟

اگر مصرف داروهای مختلف به درمان علائم آلرژی در کودکان کمک نکند، ممکن است به درمان‌های پیشرفته‌تر کمک کند. برای تشخیص بهترین درمان حساسیت کودکان باید به متخصص آلرژی مراجعه کنید.