Sooth Seasonal Allergy درمان آلرژی فصلی

آلرژی فصلی خود را تسکین دهید

آلرژی فصلی کاملاً منظم و خودکار است. به محض اینکه در فصل پاییز ژاکت را از تن در می‌آورید یا در فصل بهار لباس‌های زمستانه را در چمدان جمع می‌کنید، خارش چشم، آبریزش بینی و عطسه شروع می‌‌شود.

در مطالب قبلی هم اشاره به این موضوع کردیم که آلرژی درحقیقت واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به گرده‌افشانی علف‌ها و درختان و آلرژن‌های محیطی است. برخی از گیاهان در فصل پاییز و سایر آن‌ها در فصل بهار گرده‌افشانی می‌کنند به همین دلیل در این ایام واکنش‌های آلرژیک بیشتر می‌شود.

با توجه به شدت علائم، راه‌های مختلفی برای تسکین آلرژی فصلی وجود دارد. برخی از علائم به سادگی با بستن پنجره‌ها رفع می‌شوند. درحالی‌که برخی دیگر نیازمند صرف زمان و تمهیدات بیش‌تری هستند.

بهترین کار این است که به متخصص آلرژی مراجعه کنید. او با دقت تعیین می‌کند که شما به چه نوع آلرژی مبتلا هستید. به این ترتیب می‌تواند دوره درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

برای کنترل آلرژی فصلی،با نکات ساده زیر شروع کنید.

با هوشمندی برنامه‌ریزی کنید. گرده‌افشانی در برخی از روزها به دلیل درجه حرارت و رطوبت موجود شدیدتر است.

بر اساس گزارش‌های میزان گرده در هوا می‌توانید در روزهایی که میزان گرده‌ در هوا بالاست، زمان کمتری را در بیرون از خانه بگذرانید. از طرفی زمان گرده‌افشانی درختان صبح است. بنابراین پیاده‌روی و پیک‌نیک را به بعد از ظهر و غروب منتقل کنید.

زمانی‌که در بیرون از خانه راه می‌روید، گرده‌ها تمام پوست، لباس و کفش‌های شما را می‌پوشانند. بنابراین زمانی که وارد خانه می‌شوید، کفش‌ها را درآورده، دست و صورت خود را بشویید و در صورت امکان لباستان را عوض کنید. به این ترتیب می‌توانید از ورود گرده‌ها به خانه جلوگیری کنید.

زمانی که گرده‌افشانی در اوج خود قرار دارد، پنجره‌ها را ببندید. بهتر است در این زمان‌ها از سیستم تهویه مناسب استفاده کنید. وسایلی که فیلترهای هوایی مناسب دارند، خانه شما را به یک پناهگاه عاری از عوامل آلرژن تبدیل می‌کنند.

هنگام کار کردن در حیاط از ماسک استفاده کنید. اگر می‌خواهید در یک روز با سطح گرده بالا باغبانی کنید یا چمن‌ها را بزنید از ماسک فیلتردار ۹۵ درصد برای فیلتر در برابر گرده‌ها استفاده کنید. این ماسک‌ها را می‌توان از فروشگاه‌های ابزار فروشی تهیه کرد.

آلرژی فصلی را درمان کنید

شاید شما بخواهید بلافاصله درمان دارویی آلرژی را آغاز کنید. ولی معمولا پزشک از شما می‌خواهد ابتدا نکات زیر را رعایت کنید.

  • شست‌وشوی بینی با آب نمک. یک روش ساده و مؤثر برای خارج کردن گرده‌های تحریک کننده از بینی، شستن آن با آب نمک است. برای این کار می‌توانید از سرنگ حبابدار استفاده کنید.
  • اگر گربه دارید، این کار درست مانند شستن دست‌هاست. زیرا گرده‌ها در موهای ریز بینی گیر می‌افتند و شستن بینی به پاک شدن آن‌ها کمک می‌کند.

اگر به درمان بیش‌تری نیاز باشد، معمولا پزشک روش‌های درمانی زیر را پیشنهاد می‌دهد:

  • داروهای خوراکی کنترل کننده آلرژی (مثل آنتی‌هیستامین‌ها)
  • داروهای موضعی (مثل اسپری‌های بینی،  قطره‌های چشمی،…)

اگر به آسم و آلرژی مبتلا هستید، سال‌هاست که داروهای مناسب با تجویز پزشک برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرند. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که این قرص می‌تواند علائم آلرژی فصلی را نیز تسکین دهد. بنابراین اگر همزمان دچار آسم و آلرژی هستید، این قرص درمان مناسبی است.

 

 

راهکار داروسازی دکتر عبیدی برای آلرژی فصلی