Skin Allergy آلرژی پوستی

ده علت به وجود آمدن حساسیت پوستی

حساسیت پوستی یکی دیگر از انواع آلرژی است که بسیاری از افراد به آن دچار می‌شوند. پزشکان متخصص پوست بر این باورند که استفاده از جواهرات و زیورآلات فلزی و عطر می‌تواند عامل به وجود آمدن حساسیت‌های پوستی شوند. هنگامی‌که بدن با یک ماده‌ی آلرژی‌زا تماس پیدا می‌کند التهابات پوستی‌ رخ می‌دهد که به آن درماتیت تماسی گفته می‌شود. بیماران مبتلا به درماتیت تماسی، ممکن است خارش خفیفی در کل بدن خود و یا در ناحیه‌ی محدودی احساس ‌کنند. اگر خارش در ناحیه دست یا پا، با شدت بیشتری احساس شود ممکن است فرد از انجام فعالیت‌های روزانه خود نیز باز بماند.

چگونه می‌توان از عامل حساسیت خودآگاه شوید؟

با مراجعه به پزشک و انجام معاینه‌ می‌توانید از نوع حساسیت خود آگاه شوید. در این آزمایش‌ها پزشک مقدار کمی از آلرژن‌های مختلف (مواد آلرژی‌زا) را بر روی پوست شما قرار می‌دهد. سپس واکنش پوست در برابر این مواد آلرژی‌زا را مشاهده می‌کند و در صورت بروز هرگونه حساسیت نوع و عامل حساسیت شما مشخص می‌شود.
در مطالعه‌ای که بر روی بیش از ۱۵۰۰ بیمار و با استفاده از ۷۳ ماده‌ی آلرژی‌زا انجام گرفته است محققین دریافتند ده ماده‌ي آلرژن بیش از سایر مواد باعث بروز حساسیت پوستی می‌‌شوند. این ده ماده‌ی حساسیت‌زا عبارت‌اند از:
• نیکل: فلزی است که اغلب در جواهرات و یا دکمه‌های روی لباس استفاده می‌شود.
• طلا
• بالسام: رایحه‌ای است که از درخت رزین گرفته می‌شود و در عطرها و لوسیون‌های بدن استفاده می‌شود.
• تیمورسال (Thimerosal): ترکیبی از جیوه است که در ضدعفونی‌کننده‌های موضعی و به‌عنوان نگه‌دارنده در برخی از واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• سولفات نئومیسین. یک آنتی‌بیوتیک موضعی است که در کرم‌ها و پماد‌های کمک‌های اولیه وجود دارد. در برخی موارد نیز در لوازم‌آرایشی، دئودورانت، صابون و همچنین غذای حیوانات خانگی یافت می‌شود.
• گروهی از هشت رایحه‌ی آلرژی‌زا که در تهیه غذاها، محصولات آرایشی، حشره‌کش‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها، صابون، عطر و محصولات دندانپزشکی کاربرد دارند.
• فرمالدئید: نگهدارنده‌ای است که مصارف چندگانه‌ای دارد. این ماده در محصولات کاغذی، رنگ، دارو، پاک‌کننده‌های خانگی، محصولات آرایشی و پارچه یافت می‌شود.
• کلرید کبالت: فلزی است که در محصولاتی همچون رنگ مو، ضد عرق، اشیاء فلزی مانند دکمه و ابزارآلات یافت می‌شود.
• باسیتراسین : یک آنتی‌بیوتیک موضعی است.
• کواترنیم 15: این ماده نگهدارنده‌ای است که در ترکیبات محصولات آرایشی مانند پاک ‌کننده‌های آرایشی، شامپو، لاک ناخن و کرم‌های ضد آفتاب و یا در محصولات صنعتی مانند رنگ و یا واکس موجود است.

همان‌طور که دیدیم مواد آلرژی‌زای پوستی در زندگی ما بسیار متداول هستند به همین دلیل یافتن ماده‌ای که به آن آلرژی داریم مهم است. طبق نتایج و یافته‌های نشست سالانه آکادمی پوست آمریکا در سانفرانسیسکو هنگامی که نوع آلرژی فرد مشخص می‌شود، بهترین کار برای بیماران این است که از مواد آلرژی‌زایی که به آن‌ها حساسیت دارند اجتناب کنند. اشخاصی که آلرژی پوستی داشته‌ و از ماده‌ای که به آن حساسیت داشته‌اند تا حد امکان دور مانده‌اند، تا حد قابل قبولی آلرژی خود را کنترل کرده‌اند.
وقتی‌که دچار حساسیت پوستی می‌شوید، از خاراندن پوست خودداری کنید. بسیاری از افراد به این نکته توجه نمی‌کنند و حتی باعث خونریزی پوست خود می‌شوند که احتمال عفونت در آن ناحیه را بالاتر می‌برد. کمپرس سرد ناحیه هم به کمتر شدن خارش پوست کمک می‌کند.

راه‌کار داروسازی دکتر عبیدی برای حساسیت پوستی