child-allergies حساسیت کودکان

آیا باید و نبایدهای حساسیت فصلی کودکان را می‌شناسید؟

چه روش‌هایی برای درمان حساسیت فصلی در کودکان وجود دارد؟

کودکان در تصورات همه ما پرانرژی و در حال دویدن و بازی کردن بیرون از خانه هستند. ولی زمانی‌که بیرون رفتن از خانه علت اصلی آبریزش بینی، آبریزش و خارش چشم، خارش گلو و حساسیت فصلی در کودکان است، والدین باید چکار کنند. به کمک برخی از عادت‌های سالم و داروها می‌توان حساسیت فصلی در کودکان را کنترل کرد. در این صورت نیازی نیست مانع بازی کردن و بیرون رفتن آن‌ها شوید.

هدف از درمان حساسیت فصلی در کودکان، حفظ راحتی و جلوگیری از بروز اختلال در رشد آن‌هاست. برای درمان علائم حساسیت فصلی در کودکان ابتدا روش‌های ساده را امتحان کنید. سپس در صورت نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر فکر کنید.

۱. عوامل آلرژن در اطراف کودک را به حداقل برسانید.

راه‌هایی برای به حداقل رساندن تأثیر عوامل آلرژن در فصل‌های مختلف وجود دارد. با رعایت این نکات کودک شما می‌تواند به‌راحتی بیرون از خانه بازی کند.

  • در پایان روز حتماً کودک را به حمام بفرستید تا تمام بدن خود را شسته و موها را با شامپو بشوید. گرچه گرده گیاهان دیده نمی‌شود، ولی اثر آن‌ها به‌صورت حساسیت فصلی در کودکان قابل ملاحظه است. پس از بازی در بیرون از خانه، مقادیر زیادی گرده به کودک می‌چسبد که نباید اجازه داد همراه آن‌ها به تختخواب برود.
  • دیگر اعضای خانواده باید هنگام ورود به خانه برای جلوگیری از ورود عوامل آلرژی‌زا، کفش‌های خود را دربیاورند.
  • با باز کردن پنجره در فصل‌هایی که حساسیت فصلی کودکان تشدید می‌شود، به حساسیت خوشامد گفته‌اید. در فصلی که کودک شما به آن آلرژی دارد، پنجره‌ها را بسته نگه‌داشته و در صورت نیاز از تهویه هوا یا کولر استفاده کنید.
  • برای کنترل حساسیت فصلی در کودکان بهتر است به‌جای لنز تماسی از عینک استفاده کنید. عینک محافظ بهتری برای جلوگیری از ورود عوامل آلرژی‌زا به چشم است.
  • شما هرگز قادر نیستید همه عوامل آلرژی‌زا را از بین ببرید، هدف تنها به حداقل رساندن آن‌هاست.

۲. آنتی‌هیستامین را امتحان کنید.

اگر روش‌های بالا برای محدود کردن عوامل آلرژی‌زا مؤثر نبود، آنتی‌هیستامین یک روش درمانی مناسب است.

هیستامین در اثر واکنش بدن با عوامل آلرژی‌زا مانند گرده گیاهان ترشح می‌شود. این ماده شیمیایی باعث آبریزش بینی و چشم می‌شود. آنتی‌هیستامین با مسدود کردن ترشح هیستامین از واکنش‌های حساسیتی بدن جلوگیری می‌کند. آنتی‌هیستامین خیلی سریع اثر می‌کند. می‌توان بلافاصله بعد از مشاهده علائم حساسیت فصلی در کودکان آن را مصرف کرد.

معمولاً برای کودکان آنتی‌هیستامینی تجویز می‌شود که خواب‌آور نباشد. داروهای خواب‌آور روی توجه، هوشیاری و عملکرد کودکان در مدرسه و خواب آن‌ها اثر می‌گذارد. همچنین موجب بیش فعالی در برخی از کودکان می‌شوند.

  1. درمان‌های خانگی آلرژی را زیاد از حد بزرگ نکنید.

بسیاری از والدین در صورت بی‌نتیجه بودن مصرف دارو دوباره درمان‌های خانگی را از سر می‌گیرند. مثلاً بر این باورند که خوردن عسل به درمان حساسیت فصلی کودکان نسبت به گرده گیاهان کمک می‌کند. این باورها ازنقطه‌نظر علمی هیچ پایه و اساسی ندارد. بنابراین چنانچه داروهای بدون نیاز به نسخه کارساز نبود، به‌جای تمرکز روی درمان‌های خانگی به پزشک مراجعه کنید.